Rekordní a kuriózní zápasy

Bill Tilden - Karel Koželuh 0:6, 6:1, 6:4, 0:6, 6:4

US Pro Championships 1935, finále

V dějinách tenisu se nestalo mnohokrát, aby nějaký hráč vyhrál dva sety 6:0 a přesto z utkání odešel poražen. Karlu Koželuhovi se to přihodilo roku 1935 ve finále mistrovství USA profesionálů. Zaznamenáníhodný je sám o sobě už fakt, že Koželuh dokázal uštědřit dva "kanáry" zrovna Billu Tildenovi, jednomu z nejlepších hráčů všech dob.

Vojtěch Vodička - Alejo Domingo Russel 0:6, 0:6, 6:1, 6:3, 6:3

Roland Garros 1948, 2. kolo

V celé tenisové historii se na vrcholné úrovni stalo patrně jen jednou (?), aby zvítězil hráč, jenž první dva sety prohrál 0:6, 0:6. Ve druhém kole Roland Garros 1948 to dokázal český tenista Vojtěch Vodička proti Argentinci Russellovi. Není bez zajímavosti, že našemu reprezentantovi v té době bylo už 40 let.

Michael Westphal - Tomáš Šmíd 6:8, 1:6, 7:5, 11:9, 17:15

Davis Cup Německo - Československo 1985

Daviscupový zápas mezi Němcem Westphalem a naším Tomášem Šmídem v roce 1985 trval bez jedné minuty pět a půl hodiny a patří mezi nejdelší utkání tenisových dějin. Jeho pátá sada je navíc z hlediska počtu odehraných gemů nejdelší singlovou sadou v historii světové skupiny Davisova poháru. Utkání hrané v hale ve Frankfurtu nad Mohanem bylo kuriózní i tím, že se v jeho průběhu hráčům pod nohami několikrát shrnul špatně položený koberec. Pro Michaela Westhala, který roku 1991 v pouhých 26 letech zemřel na AIDS, to byl bezesporu největší zápas kariéry.

Karel Nováček - Eduardo Bengoechea 6:0, 6:0, 6:0

French Open 1987, 2. kolo

Karel Nováček se na French Open 1987 postaral o zápis do historie, když jako teprve druhý tenista v open éře po Jugoslávci Špearovi vyhrál grandslamové utkání bez ztráty jediné hry, tedy třikrát 6:0. Zápas druhého kola s Argentincem Bengoecheou přitom sliboval vyrovnanou bitvu, neboť proti sobě nastupovali 48. a 50. hráč světa, navíc dva antukoví specialisté! Na jednoznačném výsledku se však údajně podepsala Argentincova zdravotní indispozice. Nováček nicméně i díky této výhře zažil vstup do turnaje, jaký v tenisových dějinách patrně nemá obdoby. Neméně přesvědčivě si totiž vedl i v úvodním kole, v němž porazil Nizozemce Nijssena 6:2, 6:1, 6:0. Ve třetím kole následně porazil Edbergova přemožitele Francouze Winogradského 6:1, 6:0, 2:6, 6:4, takže v prvních osmi setech dohromady ztratil pouhé čtyři hry! Něco podobného by možná nepřekvapilo u světové jedničky Ivana Lendla, jenže Nováček měl do té doby sezónní bilanci 4:9 a na grandslamu vyhrál zápas po dlouhých třech letech! Ve své spanilé jízdě pak pokračoval ještě ve čtvrtém kole, v němž ve čtyřech setech vyřadil favorizovaného Argentince Jaiteho a až ve čtvrtfinále prohrál s krajanem Miloslavem Mečířem.

Ivan Lendl - Barry Moir 6:0, 6:0, 6:0

US Open 1987, 1. kolo

S trojitým "kanárem" na Karla Nováčka v roce 1987 shodou okolností navázali hned dva další tenisté - Stefan Edberg a také Ivan Lendl, který v prvním kole US Open deklasoval Jihoafričana Barryho Moira. 122. tenista světa Moir v zápase uhrál pouhých 15 bodů na podání, ačkoliv úspěšnost prvního servisu měl neobyčejně vysokou - celých 91%! Z celkových 108 výměn pro sebe získal jen 29. "On nemá sílu. Hraje v podstatě stejnou hru jako já, jenže já hraju mnohem tvrději. Jeho nejlepším úderem je return, ale vzhledem k tomu, že já zůstávám vzadu, tak mi s ním neublíží," řekl po zápase Lendl. Nedostatek soutěžního adrenalinu ho však netrápil: "Hrál jsem poslední dobou dost těžkých utkání, takže mi to dnes rozhodně nevadilo."

Chanda Rubinová - Jana Novotná 7:6 (8), 4:6, 8:6

French Open 1995, 3. kolo

Jeden z největších kolapsů v tenisových dějinách předvedla ve třetím kole French Open 1995 Jana Novotná. K výhře nad Chandou Rubinovou jí totiž nestačilo ani devět mečbolů a vedení 5:0 a 40:0 ve třetím setu! Snad každý si při té příležitosti vzpomněl na dva roky staré wimbledonské finále, v němž Novotná také ztratila téměř vyhraný zápas se Steffi Grafovou. Stejně jako tehdy i tentokrát ale odmítla, že by šlo o psychický kolaps a prohru částečně sváděla na únavu a křeče. "Vždycky je jednoduché kritizovat a říkat ´Měla jsi udělat tohle nebo tamto´. Ale musíte pochopit, že takový je tenis. To se stává každému a jsme jen lidi. Při mečbolech jsem zkoušela všechno možné, ale ona prostě pokaždé zahrála lépe," řekla po utkání. Jenže pravdou je, že většinu mečbolů zahodila zbytečnými nevynucenými chybami.

Patrick Rafter - David Rikl 7:6 (13), 0:6, 6:2

Davis Cup Austrálie - ČR 1997

Daviscupové čtvrtfinále mezi Austrálií a Českem se v roce 1997 hrálo na trávě v Adelaide. Jeho pátý zápas už sice o ničem nerozhodoval, neboť stav byl 4:0 pro domácí, přesto se díky svému kurióznímu průběhu zapsal do dějin. A to nejen kvůli divokému skóre z pohledu jednotlivých setů, ale i díky rekordně dlouhému tiebreaku. Ten skončil 15:13 ve prospěch Australana a je dosud nejdelší zkrácenou hrou v historii světové skupiny Davisova poháru. K tomuto utkání se váže ještě jedna pikantnost: Australané po sobotní čtyřhře údajně dlouho oslavovali postup do semifinále a k nedělním dvouhrám nastupovali v lehce podnapilém stavu, přesto oba zápasy dokázali vyhrát. Je-li to skutečně pravda, se již dnes s jistotou nedozvíme...

Albert Montañés / Rubén Ramírez Hidalgo - František Čermák / Simon Aspelin 7:6 (2), 1:6, 23:21

Estoril 2007, 1. kolo

Deblové utkání 1. kola turnaje v Estorilu roku 2007 mezi dvojicemi Montañés / Ramírez Hidalgo a Čermák / Aspelin přineslo do té doby nejdelší "supertiebreak" (tiebreak do 10 bodů, který se hraje ve čtyřhře místo rozhodujícího setu). Ten skončil 23:21 pro španělskou dvojici, přestože Čermák s Aspelinem v něm vedli už 8:4 a celkem si vypracovali pět mečbolů. Jejich rekord byl překonán o sedm let později ve Washingtonu v zápase Cabal / Farah - Krajicek / Monroe, jehož supertiebreak skončil poměrem 25:23. Ještě delší zkrácená hra byla zaznamenána roku 2012 v Marrákéši mezi dvojicemi Bury / Kowalczyk a Dasnières de Veigy / Gicquel (27:25), to však bylo na challengeru.

Radek Štěpánek - Ivo Karlovič 6:7 (5), 7:6 (5), 7:6 (6), 6:7 (2), 16:14

Davis Cup Chorvatsko - ČR 2009

Zahajovací utkání semifinále Davisova poháru 2009 mezi Radkem Štěpánkem a Chorvatem Karlovičem trvalo 5 hodin a 59 minut, čímž se zařadilo mezi nejdelší zápasy tenisové historie. "Byl to nejspeciálnější zápas, jaký jsem kdy odehrál. Asi nebyl moc pohledný, bylo to bum bum, žádné výměny, ale to je Karlovičův tenis," řekl Štěpánek po utkání, v němž mu soupeř nasázel neuvěřitelných 78 es. Karlovič tímto výkonem překonal svůj vlastní světový rekord v počtu es o celých 23. Jeho zápis byl ale přepsán o rok později v legendárním wimbledonském utkání mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem.

Barbora Záhlavová-Strýcová - Regina Kulikovová 7:6 (5), 6:7 (10), 6:3

Australian Open 2010, 1. kolo

Zápas prvního kola Australian Open 2010 mezi Barborou Záhlavovou-Strýcovou a Ruskou Kulikovovou trval 4 hodiny a 19 minut, čímž se stal druhým nejdelším ženským utkáním v historii a zároveň nejdelším na grandslamu. Kvůli dešti byl zápas několikrát přerušován a dohrával se až následující den. "Snad desetkrát jsme šly z kurtu a na kurt. Když to spočítám s přestávkami i spánkem, tak to trvalo vlastně pětadvacet hodin," řekla Strýcová. Ta přitom mohla vyhrát mnohem rychleji, jenže ve druhém setu prohospodařila nevídaných sedm mečbolů. V jednu chvíli jí dokonce do očí vyhrkly slzy. "Prostě jsem byla tak unavená, že mi přišlo nemožné odejít a zase se vrátit na dvorec." Dohrávka druhý den už naproti tomu trvala jen necelou čtvrthodinu a Strýcové k vítězství stačily dva gemy, v nichž navíc Ruska získala jen jednu výměnu. Jejich rekord ale neměl dlouhého trvání, protože hned o rok později se na stejném turnaji Italka Schiavoneová s Ruskou Kuzněcovovou přetahovaly 4 hodiny a 44 minut.

Petra Cetkovská - Christina McHaleová 0:6, 7:5, 6:1

Miami 2012, 2. kolo

Nevídaný obrat předvedla roku 2012 v Miami Petra Cetkovská. Ve druhém kole tamního turnaje prohrávala s Američankou McHaleovou už 0:6 a 0:4, přesto utkání dovedla ke zdárnému konci, když z následujících patnácti gemů vyhrála třináct! "Za stavu 0-6 a 0-4 jsem se ještě necítila poražena, pořád bylo hodně gemů do konce," řekla česká tenistka po zápase. "Skóre bylo přísnější než vypadala hra na kurtu, ale pravdou je, že jsem od stavu 0-3 nebo 1-4 začala více riskovat a hrát agresivněji a vývoj zápasu se otočil."

Tomáš Berdych / Lukáš Rosol - Stanislas Wawrinka / Marco Chiudinelli 6:4, 5:7, 6:4, 6:7 (3), 24:22

Davis Cup Švýcarsko - ČR 2013

Daviscupová čtyřhra mezi Švýcary a Čechy v roce 2013 trvala neuvěřitelných 7 hodin a 2 minuty! Stala se tak druhým nejdelším utkáním tenisové historie hned po památném zápase Isner - Mahut z Wimbledonu 2010. Deblové utkání Berdycha a Rosola se však na rozdíl od třídenního zápasu Isner - Mahut odehrálo celé bez přerušení v jednom dni. "Vítězství chutná skvěle. Nikdy jsem nezažil tak dlouhý tenis. Nemyslím zápas, ale tak dlouho jsem na kurtu ještě nikdy nebyl," komentoval to Berdych. Pátá sada čítající 46 gemů je co do počtu her nejdelší v historii světové skupiny Davisova poháru. Čechům se v zápase podařilo proměnit až třináctý mečbol, navíc díky dvojchybě Chiudinelliho...

Novak Djokovič - Tomáš Berdych 6:0, 6:2

Peking 2014, finále

Výsledek 6:0, 6:0 se na okruhu ATP občas vidí, ale ještě nikdy se nestalo, aby tímto skóre skončilo finálové utkání. O nelichotivý primát v tomto ohledu se roku 2014 v Pekingu málem postaral Tomáš Berdych, který se světovou jedničkou Novakem Djokovičem prohrával už 0:6 a 0:5, navíc při soupeřově podání. Srb měl za tohoto stavu dokonce mečbol, ale českému tenistovi se za pět minut dvanáct podařilo ostudu odvrátit. Získal brejk a vzápětí si čistou hrou podržel i svůj servis. "Ve své kariéře jsem odehrál přes 600 zápasů, potkal jsem hráče jako Andre (Agassi) nebo Roger (Federer) v jejich nejlepších letech, ale nikdy, opravdu nikdy jsem nezažil něco jako dnes. To, co dnes Novak předváděl, bylo prostě neskutečné. Není moc, co bych k tomu dodal, protože mě prostě smetl z kurtu," řekl Berdych, jenž během zápasu ze zoufalství nabídl raketu sběračce míčků.

Denisa Allertová - Johanna Kontaová 7:6 (17), 4:6, 6:2

French Open 2015, 1. kolo

V prvním setu utkání úvodního kola French Open 2015 mezi Denisou Allertovou a Britkou Kontaovou byl odehrán nejdelší tiebreak ženské grandslamové historie. Češka v něm odvrátila osm setbolů soupeřky a nakonec ho pro sebe získala poměrem 19:17.

Ivo Karlovič - Tomáš Berdych 7:5, 6:7 (8), 6:3

Halle 2015, čtvrtfinále

Ve čtvrtfinále travnatého turnaje v Halle roku 2015 Tomáš Berdych na vlastní kůži pocítil neskutečnou sílu servisu Iva Karloviče. 211 centimetrů vysoký Chorvat totiž našemu hráči nasázel neuvěřitelných 45 es, čímž ustanovil nový rekord v počtu es nastřílených během zápasu hraného na dva vítězné sety.

Monica Puigová - Kristýna Plíšková 4:6, 7:6 (6), 9:7

Australian Open 2016, 2. kolo

Zdá se, že sestry Plíškovy znají nějaký tajný recept na nejúčinnější ženské podání. Zatímco Karolína patří dlouhodobě k nejlépe servírujícím tenistkám a v sezóně 2015 nasázela svým soupeřkám vůbec nejvíce es ze všech hráček (517), její dvojče Kristýna se nedávno stala držitelkou rekordu v počtu es na jedno utkání. Rekord Němky Lisické překonala na Australian Open 2016 v dramatickém zápase druhého kola proti Portoričance Puigové. Ta se však nakonec radovala z postupu, i když celkem 31 krát nedokázala zareagovat na podání naší hráčky. Plíšková vedla v tiebreaku druhého setu 6:3 a měla tři mečboly v řadě, ale Puigová všechny nebojácně odvrátila. Dvakrát pak odmítla kapitulovat ještě za stavu 6:7 ve třetí sadě a vzápětí sama svou druhou možnost utkání ukončit využila. "Jsem z toho zápasu strašně smutná," řekla na tiskové konferenci Plíšková a k přepsání historických tabulek dodala: "Rekord mě teď nezajímá. Raději bych dala dvacet es a vyhrála."

Diskusní téma: Rekordní a kuriózní zápasy