Památné zápasy od roku 2010 do současnosti

 

Petra Kvitová - Světlana Kuzněcovová 4:6, 6:2, 6:3

Fed Cup, finále Rusko-ČR, Moskva, 6. 11. 2011

 

Finále Fed Cupu 2011 mezi Ruskem a Českou republikou započalo naši několikaletou úžasnou dominanci v této prestižní ženské týmové soutěži. Náš tým sice v Moskvě o vítězství rozhodl v závěrečné čtyřhře díky dvojici Peschkeová / Hradecká, ale největší hrdinkou se stala Petra Kvitová, která vybojovala dva body ve dvouhrách. Zvláště její utkání se Světlanou Kuzněcovovou za stavu 1:1 na zápasy zůstane v paměti českých tenisových příznivců jistě velmi dlouho. Kvitová totiž výhru doslova vydřela po skvělém obratu ve třetí sadě, v níž prohrávala už 0:3. Novopečená světová dvojka do Moskvy přicestovala v životní formě, ověnčená čerstvými tituly z Lince a z Turnaje mistryň, ale po mimořádně náročné sezóně již také značně unavená. Však také měla v nohách už 71 zápasů, z nichž 58 vyhrála! Mohla se chlubit sedmi turnajovými trofejemi, mezi nimiž nejčestnější místo zaujímal talíř pro vítězku Wimbledonu. Ve fedcupových zápasech byla ten rok ještě neporažená, stejně jako v hale, kde její série čítala už 19 vítězství v řadě. Týden před finálem navíc zcela suverénně ovládla Turnaj mistryň v Istanbulu, na němž během jednoho týdne porazila pět hráček z první osmičky světového žebříčku! Ovšem i Světlana Kuzněcovová byla ve Fed Cupu zvláště před domácím publikem velmi silná, což také názorně předvedla v úvodu utkání. V prvním setu naší hráčce čtyřikrát prolomila podání a vyhrála ho 6:4. Ve druhé sadě ale Kvitová přidala na razanci, zlepšila servis a díky šňůře pěti gemů v řadě ji ovládla 6:2. Před začátkem třetího setu Ruska odešla na toaletu a podařilo se jí naši hráčku přibrzdit. Ta po sérii chyb prohrávala už 0:3 a zdálo se, že její vítězná aura bude zanedlouho minulostí. Kvitová se však projevila jako neskutečná bojovnice, zmobilizovala poslední zbytky fyzických i psychických sil a následujících šest her vyhrála! Byl to však tuhý boj o každý fiftýn, jaký se v ženském tenise málokdy vidí. Petřino dechberoucí nasazení ve třetí sadě donutilo i jinak vyhlášenou bojovnici Kuzněcovovou k bezpodmínečné kapitulaci. "Za stavu 0:3 už jsem moc nevěřila, že vyhraju. Myslím, že jsem to vybojovala. Byl to poslední letošní singlový zápas, byl hrozně důležitý a já jsem věděla, že musím," řekla Kvitová a poděkovala početné skupince českých fanoušků za podporu: "I za toho stavu 0:3 pořád burcovali a hnali mě dopředu. Byl to důležitý faktor." Za několik hodin už se naše hráčky mohly radovat z prvního fedcupového vítězství v historii samostatné České republiky. Tehdy ještě nikdo netušil, že ze čtyř následujících ročníků získají další tři tituly...

 

Lukáš Rosol - Rafael Nadal 6:7, 6:4, 6:4, 2:6, 6:4

Wimbledon, 2. kolo, 28. 6. 2012

 

Jedna z největších senzací v tenisové historii se zrodila roku 2012 na wimbledonské trávě. Když proti sobě k utkání druhého kola nastupovali druhý nasazený Španěl Rafael Nadal a prakticky neznámý Čech Lukáš Rosol, karty byly rozdány více než jasně. Na jedné straně hrající legenda a jedenáctinásobný grandslamový šampión, na straně druhé stý hráč světového žebříčku, který si dva dny předtím odbyl svou wimbledonskou premiéru. Jenže když utkání začalo, nezasvěcený divák by jen těžko hádal, kdo je kdo. Rosol na soupeřovu polovinu sázel jeden vítězný úder za druhým a Španěl na projektily létající těsně k lajnám i stopadesátikilometrovou rychlostí leckdy reagoval jen nevěřícným kroucením hlavy. Když se mu v první sadě podařilo odvrátit tři setboly a poměrem 11:9 pro sebe přece jen získal dramatický tiebreak, každý asi čekal Rosolovu kapitulaci. Ta se však nekonala. Český tenista hrál i nadále nesmírně agresivně, opíral se o fantastický servis a drtivý forhend a dva následující sety ovládl poměrem 6:4. Nadal kontroval poměrně snadným ziskem čtvrté sady, ale pak bylo utkání kvůli tmě na více než čtyřicet minut přerušeno. Pokračovalo se pod zataženou střechou za umělého osvětlení a Rosol hned po přestávce získal klíčový brejk, který udržel až do konce. Ani v emocionálně vypjatém závěru nepřipustil žádné zaváhání a poslední gem získal ve velkém stylu: eso, vítězný forhend, eso, eso! Es mimochodem svému soupeři během celého utkání nasázel 22 a navrch přidal 65 vítězných úderů. Jeho fantastický výkon šokoval nejen publikum, ale i tenisové odborníky. "Rosolovo sté místo na žebříčku je vtip," psala BBC. Stanice Eurosport zase vítězství označila za jednu z největších senzací v dějinách tenisu. "To, co předvedl v pátém setu, bylo více než neuvěřitelné," komentoval trpkou porážku Nadal, zatímco Rosol zářil: "Je to jako sen. Takový zápas odehrajete jednou za život. Porazit Nadala na grandslamu, na centrkurtu ve Wimbledonu, tomu se nic nevyrovná."

 

Radek Štěpánek - Nicolas Almagro 6:4, 7:6, 3:6, 6:3

Davis Cup, finále ČR-Španělsko, Praha, 18. 11. 2012

 

Vítězství v Davisově poháru, jeden z nejvrcholnějších momentů českého sportu, má ještě v živé paměti snad každý fanoušek tenisu. Jubilejní sté finále této slavné soutěže hostila v listopadu 2012 beznadějně vyprodaná pražská O2 aréna, která byla svědkem triumfu našich tenistů nad obhájci titulu ze Španělska poměrem 3:2 na zápasy. Hlavním hrdinou se stal zkušený bezmála čtyřiatřicetiletý matador Radek Štěpánek, který v rozhodujícím pátém zápase udolal světovou jedenáctku Nicolase Almagra. Náš reprezentant, který už měl svá nejlepší léta za sebou, v utkání rozhodně nebyl favoritem. Prokázal však větší psychickou odolnost, vůli po vítězství i týmového ducha a v elektrizující atmosféře se čtrnácti tisíci diváky za zády Španěla přesvědčivě přehrál. Předvedl vyspělý taktický výkon, výborně se pohyboval, slušně servíroval a soupeře ničil častými výpady k síti i chytrými kraťasy. V závěru zápasu rozhicoval diváky také efektní rybičkou po vzoru Borise Beckera, díky níž úspěšně zlikvidoval Almagrův pokus o prohoz. "Nemám slov, pro tenhle moment jsem žil celou kariéru," řekl po utkání šťastný Štěpánek. "Byl jasný vítěz, k tomu není co dodat. Hrál hodně útočně a agresivně, zatímco já jsem se na kurtu necítil příliš dobře," nehledal po zápase výmluvy zklamaný Almagro. Španělský kapitán Alex Corretja k tomu dodal: "Čechům gratuluji k vítězství. Radek předvedl fantastické představení. Hrál přesně tak, jak chtěl." Štěpánek se stal vůbec nejstarším hráčem v historii, který rozhodl o zisku "salátové mísy" v pátém zápase, když překonal rekord Brita Parkeho z roku 1912. A to ještě nikdo netušil, že se mu za rok v bělehradském finále proti Srbsku stejný kousek podaří zopakovat znovu!

 

 

Diskusní téma: Památné zápasy od roku 2010 do současnosti

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek