Jaký je nejlepší deblový pár naší historie?

17.12.2013 23:41

 

V souvislosti se skvělými výkony Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha v Davisově poháru se hodně mluví o tom, že právě oni jsou naší nejlepší deblovou dvojicí v historii. Je ale známým faktem, že mimo Davis Cup spolu tito dva hráči nastupují jen sporadicky a jejich kouzlo nefunguje zdaleka tak silně jako v týmové soutěži. Vždyť do této chvíle spolu odehráli čtrnáct turnajů a pouze jednou, v roce 2010 ve Washingtonu, se dostali dále než do čtvrtfinále. Tehdy podlehli až v boji o titul americko-bahamské dvojici Fish/Knowles. Jejich celkové skóre zní 14:10 a rovněž na olympijském turnaji v Londýně se poroučeli již ve druhém kole. Jsou tedy oni skutečně naším nejúspěšnějším deblovým párem? Je zajímavé, že ačkoliv čeští a českoslovenští hráči v historii posbírali už více než osmdesát grandslamových titulů, v mužské čtyřhře dosud žádný ryze český pár netriumfoval! Na všech třinácti velkých titulech se vždy spolupodílel nějaký cizinec. Šest českých párů si zahrálo alespoň ve finále. Byly to tyto dvojice: Šmíd/Složil, Damm/Nováček, Novák/Rikl, Novák/Štěpánek, Pála/Vízner a Dlouhý/Vízner. Připomeňme si popořádku několik dvojic, které v historii zanechaly nejvýraznější stopu.

 

 Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem

 

Drobný / Černík

Nejúspěšnější daviscupová dvojice československé historie. Jejich bilance jedenácti výher oproti dvěma porážkám budí velký respekt. Přehráli spolu silné Francouze, Brity, Australany, Švédy i Jugoslávce a dvakrát náš tým dovedli až do mezipásmového finále. Jejich úspěšná éra však skončila násilně v roce 1949, kdy byli oba nuceni emigrovat.

 

Kodeš / Kukal

Jan Kodeš byl dlouhá léta naší jedničkou a i pro čtyřhru v Davis Cupu jasnou volbou. Otázkou vždy bylo, koho postavit k němu. Postupně se po jeho boku vystřídali prakticky všichni naši špičkoví hráči té doby. Nejvíce vítězství, konkrétně sedm, vybojoval s Janem Kukalem. Slavné byly zvláště jejich výhry nad sovětským párem Lichačev/Metreveli nebo nad západoněmeckou dvojicí Fassbender/Pohmann poměrem 19:17 v páté sadě. Kromě Davis Cupu spolu tito dva příležitostně nastupovali i na turnajích a zaznamenali několik velmi dobrých výsledků, jako například semifinále Roland Garros 1972 nebo čtvrtfinále Wimbledonu 1973.

 

Šmíd / Složil

Špičková světová dvojice první poloviny osmdesátých let. Tomáš Šmíd s Pavlem Složilem triumfovali na osmnácti turnajích včetně WCT Masters v Londýně v roce 1984. Jedenáctkrát pak prohráli až ve finále. Roku 1984 neúspěšně bojovali o titul na French Open, když v pětisetové bitvě podlehli domácímu páru Leconte/Noah. Již o rok dříve si na stejném turnaji zahráli v semifinále. V Davisově poháru spolu nastoupili k osmi zápasům a šest z nich dokázali vyhrát.

 

Mečíř / Šmíd

Miloslav Mečíř a Tomáš Šmíd vytvořili velice úspěšný tandem mezi lety 1986 a 1988. Z grandslamů se vedle sebe představili jen dvakrát na US Open a v obou případech vypadli v osmifinále. Vyhráli však sedm turnajů včetně prestižního Turnaje mistrů v Londýně v roce 1987. Tenkrát na něm hned dvakrát dokázali porazit skvělou švédskou dvojici Edberg/Järryd a ve finále přehráli i americký pár Flach/Seguso. Dařilo se jim i v Davis Cupu, kde mají výbornou bilanci 5:1.

 

Damm / Nováček

Tito hráči spolu neodehráli mnoho turnajů, ale měli vynikající úspěšnost. Nejvíce se blýskli v roce 1993, kdy se probojovali až do finále US Open. O rok později tamtéž postoupili do čtvrtfinále a navrch přidali ještě semifinále na Australian Open. Kromě toho triumfovali na turnajích v Zaragoze a v Ostravě a na dvou dalších prohráli až ve finálových soubojích.

 

Suk / Vacek

Cyril Suk s Danielem Vackem spolu odehráli kompletní sezónu 1995. Výsledkem byly čtyři tituly včetně jednoho z turnaje kategorie Masters v Římě. Třikrát prohráli až ve finále, mj. i na dalším z turnajů Masters v Essenu. Skvělá sezóna jim pochopitelně vynesla i postup na Turnaj mistrů, kde se probojovali až do semifinále. První společný titul ale získali už o dva roky dříve v New Havenu. Dvakrát se vedle sebe představili také v Davisově poháru.

 

Novák / Rikl

Jiří Novák a David Rikl spolu na okruhu ATP získali třináct titulů, z toho tři na turnajích série Masters (2000 Stuttgart, 2001 Miami a Montreal). Na dalších šestnácti turnajích prohráli až ve finále. Roku 2001 postoupili jako první a dosud také poslední česká dvojice do wimbledonského finále. V roce 1999 si spolu zahráli i na Turnaji mistrů. V Davis Cupu mají vynikající bilanci 7:2 a blýskli se v něm vítězstvími nad hvězdnými páry Broad/Henman nebo Palmer/O´Brien.

 

Pála / Vízner

Tito dva debloví specialisté nejvíce zazářili v sezóně 2001. Nejprve se probojovali do finále French Open, krátce nato do čtvrtfinále Wimbledonu a sezónu korunovali postupem do finále Turnaje mistrů v indickém Bengalúru, tehdy ovšem hraném až v lednu následujícího roku. Tam dokonce porazili domácí hvězdy Paese s Bhúpáthím i v té době nejlepší pár světa Johnson/Palmer. V roce 2006 vyhráli také turnaj ve Vídni. Osmkrát na okruhu ATP odešli poraženi až ve finále. 

 

Novák / Štěpánek

Jiří Novák s Radkem Štěpánkem se v roce 2002 probili do finále US Open, když vyřadili špičkové dvojice Johnson/Palmer a Björkman/Woodbridge. Ve stejné sezóně postoupili do semifinále turnajů Masters v Hamburku a v Cincinnati. Jediný společný titul získali roku 2004 ve Stuttgartu. Dvakrát vedle sebe nastoupili i v Davisově poháru a vzešla z toho dvě vítězství. V roce 2004 to "odnesl" španělský pár Nadal/Robredo.

 

Damm / Suk

Martin Damm s Cyrilem Sukem spolu stabilně hráli v sezónách 2002-2004. Ve dvou z nich se probojovali na závěrečný Turnaj mistrů. Dohromady na okruhu ATP získali jedenáct titulů a čtyřikrát prohráli až ve finálových duelech. Nejcennější trofejí je vítězství na turnaji Masters v Římě z roku 2002. Na dalších pěti podnicích této kategorie postoupili do semifinále. Jejich grandslamovým maximem bylo čtvrtfinále, které spolu okusili celkem čtyřikrát.

 

Dlouhý / Vízner

Lukáš Dlouhý s Pavlem Víznerem se spojili pro sezóny 2006 a 2007. Překvapivě úspěšní byli zvláště na grandslamových turnajích. V roce 2007 si zahráli ve finále jak na French Open, kde dokonce vyřadili bratry Bryanovy, tak i na US Open. O rok dříve byli na French Open v semifinále a ve Wimbledonu si v obou sezónách zahráli ve čtvrtfinále. Celkem spolu získali tři tituly a čtyřikrát podlehli až v boji o titul. Jednou se společně ukázali i na Turnaji mistrů.

 

Čermák / Friedl

Debloví specialisté, kteří spolu mezi lety 2002 a 2007 posbírali třináct titulů, vesměs z menších antukových turnajů. Devětkrát pak prohráli až ve finále. Na velkých akcích se jim ale příliš nedařilo. Na grandslamech sice šestkrát postoupili do osmifinále, ale čtvrtfinálové brány jim zůstaly zavřeny. Na turnajích kategorie Masters se probojovali jednou mezi nejlepší čtveřici, a to roku 2003 v Monte Carlu. Na jejich raketách tehdy zůstaly tři skvělé dvojice Clement/Escude, Björkman/Woodbridge a Damm/Suk.

 

Berdych / Štěpánek

Zvláštní spojení, které funguje především v Davisově poháru. Jejich skóre 14:1 je impozantní a dá se říci, že pokud vedle sebe tito dva hráči nastoupí, je to téměř jasný bod pro Českou republiku. Vždyť dokázali přehrát takové páry, jako jsou Granollers/Lopez, Djokovič/Zimonjič, Llodra/Gasquet nebo Federer/Allegro. Na turnajích spolu ovšem hrají jen sporadicky a pouze v roce 2010 ve Washingtonu se probojovali do finále.

Anketa

Jaký je podle vás nejlepší pár naší historie?

Drobný / Černík (18)
7%

Kodeš / Kukal (19)
7%

Šmíd / Složil (20)
8%

Mečíř / Šmíd (19)
7%

Damm / Nováček (22)
9%

Suk / Vacek (19)
7%

Novák / Rikl (18)
7%

Pála / Vízner (19)
7%

Novák / Štěpánek (18)
7%

Damm / Suk (17)
7%

Dlouhý / Vízner (18)
7%

Čermák / Friedl (18)
7%

Berdych / Štěpánek (29)
11%

Celkový počet hlasů: 254

Diskusní téma: Jaký je nejlepší deblový pár naší historie?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek