Dvakrát Ivan Lendl

01.08.2014 17:08

Jiří Janoušek / Pavel Vitouš: Ivan Lendl

Lidové nakladatelství, Praha 1990

 

Moje hodnocení: 100%

 

Publikace, která byla připravena k vydání již v roce 1983, ale v důsledku Lendlova startu na exhibici v Jižní Africe a s tím souvisejících politických problémů byla vydána až těsně po revoluci. Popisuje především začátky Lendlovy kariéry a jeho cestu k prvnímu místu na světovém žebříčku. Čtenářům však přibližuje i hráčovo dětství a dospívání a před vydáním byla doplněna i o část, která se týká jeho politických problémů a následné emigrace. Autor měl jakožto reportér Mladého světa možnost zblízka sledovat Lendlův tenisový růst a provázet jej několik let na zahraničních turnajích. Kniha je nesmírně čtivá a je z ní cítit, že ji psal člověk, který mu byl skutečně nablízku. Nabízí zajímavé vhledy do psychologie sportovce a poutavým způsobem odkrývá Lendlovu jedinečnou osobnost. Dozvídáme se mnoho zajímavých postřehů z oblasti jeho tenisového myšlení, taktiky, životosprávy i celkového přístupu ke sportu. A samozřejmě nesmí chybět popisy jeho zásadních tenisových bitev, ať už jde o finále Davisova poháru nebo o první vyhraný grandslam. Vše je psáno velmi poutavým slohem, na vysoké profesionální úrovni a bez faktických chyb. Nechybí ani statistická a fotografická část. Ve svých cca patnácti letech jsem knihu doslova "zhltal" a později jsem ji přečetl ještě několikrát. Dnes ji lze sehnat pravděpodobně jen v antikvariátech, ale pokud na ni náhodou narazíte, vřele doporučuji!

 

Krátká ukázka z knihy:

 

Znovu pak sedím skoro hodinu u masážního stolu. Když vyhraje, bývá tohle chvíle, kdy je nejsdílnější, kdy je ochoten i k tomu, co je u něj tak vzácné: mluvit o tajích tenisové psychologie a taktiky. "Všiml sis, že když jsem servíroval zprava, on stál předem u postranní lajny a čekal servis ven z kurtu, do bekhendu, protože je levák? To si pamatoval z Argentiny, tam jsem takhle servíroval, on to stačil vracet jen měkkým, čopovaným bekhendem po lajně, na víc už neměl čas, já zatím doběhl k síti a snadno to zamázl. Tohle se tam opakovalo mockrát, až jsem se divil, ale on asi nevěřil, že mně servis i volej budou pořád tak vycházet. Teď už se poučil a číhá u lajny. Dnes jsem to zjistil hned v druhém gamu. A řekl jsem si: já vím, že ty tam čekáš. Ty víš, že já to vím. Budu se tvářit, že to jinak neumím, a budu tam servírovat dál. A servis ke středové lajně, který umím nejlíp, si schovám, kdyby bylo zle. A taky na konci prvního setu, když se sápal, jsem mu ho tam dvakrát poslal a  on se stačil jen podívat."

 

Petr Čermák: Lendl - Veliký příběh

Nakladatelství Imagination of People, 2013

 

Moje hodnocení: 30%

 

V kontextu předchozí publikace mi tato připadá absolutně zbytečná. Její podstatná část je zkopírována z Janouškovy a Vitoušovy knihy, a tyto pasáže jsou pohříchu také tím nejlepším, co nabízí. V zásadě jedinými originálními příspěvky autora jsou krátké kapitoly o spojení s Andym Murrayem a o sbírce Muchových plakátů a také jeden obsáhlejší rozhovor s Lendlem. To je však na zvláštní publikaci celkem málo. Navíc je cítit, že autor není žádný tenisový expert, ale novinář, který chrlí jeden životopis za druhým, a to ze všech oborů (Stašová, Havel, Zeman, Jágr, Nedvěd...). Jinak by asi nemohl zaměnit Claudia Panattu za jeho bratra Adriana, označit Pata Casha za Američana, přejmenovat Freda Perryho na Johna nebo komolit jména dalších tenisových velikánů ("Eddie Gibbs", "Kevin Curreen", "Andy Rodick"). Podobných chyb by se dalo najít rozhodně více, nemluvě o překlepech ("svěrač" místo sběrač) a chybách pravopisných ("A Ivanovy rodiče jsou v tomto ohledu přísní.", "Ví, že Milanovy rodiče tady tolik času netráví." - autor by si měl zopakovat učivo základní školy!). Chvílemi autor takříkajíc vaří z vody. Aby se kniha trochu "nafoukla", používá velikost písma jako pro malé děti. Plusem je snad pár zajímavých fotografií. Knihu lze doporučit alespoň jako náhražku pro ty, kteří neseženou Janouškovu a Vitoušovu publikaci.

Anketa

Jak hodnotíte knihu Janoušek / Vitouš: Ivan Lendl vy?

100% (0)
0%

80% (0)
0%

60% (0)
0%

40% (0)
0%

20% (0)
0%

0% (0)
0%

Celkový počet hlasů: 0

Anketa

Jak hodnotíte knihu Čermák: Lendl - Veliký příběh vy?

100% (0)
0%

80% (0)
0%

60% (0)
0%

40% (0)
0%

20% (0)
0%

0% (0)
0%

Celkový počet hlasů: 0

Diskusní téma: Dvakrát Ivan Lendl

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek